Koko ja laajuus:
Kala-altaista koostuva kompleksi metsän ja peltojen rajalla.
Saavutettavuus: ![]()
![]()
![]()
HUOM! Kohteen luonne on muuttunut peruuttamattomasti. Paikalle rakennetaan golf-kenttä ja asuinrakennuksia Päivitetty 1/2025!
Linnut:
Keväisin parhaat vesilintumäärät ovat pohjoisemmassa altaassa. Myös idänpuoleiselta rannalta näkee hyvin ja linnut ovat myötävalossa. Kesällä näkee usein mustahaikaran ja muuttoaikoina vesi- ja rantalintuja. Loppukesästä alueelle kerääntyy isoja kottaraisparvia ja tietenkin niitä saalistavia petoja. Talvella kylässä on tavattu esim. turkinkyyhkyjä ja peltopyitä. Alkukesällä 2016 pohjoisella altaalla havaittin yllättäen kaksi pesintää yrittänyttä mustakaula-uikku pariskuntaa.
Majoittuminen:
Ilmatsalussa toimii hotelli ja kauppa, mutta Tartton palvelut ovat vain kivenheiton päässä.
Palvelut:
Ilmatsalussa lähin kauppa.
Rakenteet:
2015 valmistunut uusi lintutorni josta näkee altaille.

Ajo-ohje:
Linja-autoyhteys Tartu-Ilmatsalu. Kaikilla pääteillä on opasteet paikkakunnalle. Altaat ovat kylän pohjois- ja luoteispuolella.
Lisätiedot:
Liikkumista on rajoitettu, opaste seisoo hotellin pihalla.
Paras aika havainnoida:
Loppukesä.
In short:
Working fish-ponds, with restricted movement. The best time to visit is probably in late summer. There are usually some ducks, raptors, waders and terns and in apr-aug Black Stork visits the place daily. Just before the entry there is a shop, a hotel and on the parking-lot a map with timely information. Buses run often between Tartu and Ilmatsalu.
